Stiri de ultima ora
Acasa / Sport / Alexandra Dulgheru, învinsă în primul tur la Moscova. Trei românce calificate în sferturi la dublu

Jucătoarea română de tenis Alexandra Dulgheru a fost învinsă de Karolina Pliskova (Cehia), cap de serie numărul șase, cu 6-4, 5-7, 7-6 (7), marți seara, în runda inaugurală a turneului WTA de la Moscova, dotat cu premii totale de 702.900 dolari, după ce a ratat două mingi de meci.

După două seturi echilibrate, în care balanța a înclinat într-o parte, respectiv cealaltă, în decisiv, Pliskova a condus cu 4-1, dar Dulgheru a avut o revenire formidabilă, cu patru ghemuri la rând, pentru 5-4. Cele două jucătoare au ajuns în tiebreak, unde românca a condus cu 4-1, a fost egalată, apoi a avut 6-4, dar a ratat ambele mingi de meci și în cele din urmă Pliskova a câștigat cu 9-7, spre surpriza Alexandrei, care a contestat o minge acordată cehoaicei de arbitra de scaun, peste arbitrul de linie.

Alexandra (26 anim, 58 WTA) a cedat după două ore și 39 de minute, în care a comis 9 duble greșeli în meciul cu numărul 15 mondial (23 ani), care a avut 7 ași (Dulgheru 4).

Românca va primi pentru participare un cec de 6.846 dolari și un punct WTA.

La dublu, perechea Irina Begu/Monica Niculescu, a doua favorită, a trecut cu 6-3, 7-6 (2) de cuplul Alize Cornet (Franța)/Daria Gavrilova (Rusia), în timp ce Raluca Olaru și Gabriela Dabrowski (Canada) s-au impus cu 6-1, 6-4 în fața perechii Anastasia Buhanko (Rusia)/Iva Majoli (Croația).

Fiecare pereche învingătoare și-a asigurat cecuri de 6.100 dolari și câte 100 de puncte WTA, Begu și Niculescu urmând să joace în sferturi contra cuplului Vera Dușevina (Rusia)/Anastasia Rodionova (Australia), în timp ce Olaru și Dabrowski vor înfrunta perechea croato-americană Darija Jurak/Nicole Melichar (SUA).

Tot marți, Monica Niculescu a fost învinsă de rusoaica Anastasia Pavliucenkova cu 7-5, 0-6, 6-4, în două ore și 28 de minute, iar Ana Bogdan a fost întrecută de Kristina Mladenovic (Franța) cu 7-6 (4), 6-3.

Irina Begu va juca miercuri în optimi cu rusoaica Daria Kasatkina, venită din calificări, după ce aceasta a eliminat-o, marți, pe poloneza Paula Kania, cu 7-5, 2-6, 6-3.

Sursa: Agerpres