Acasa / Sport / Trei medalii de aur pentru România, la Campionatele Europene de haltere pentru juniori și tineret

La total, Andreea Aanei s-a impus cu 247 kg în fața rusoaicei Ksenia Pashina, medaliată cu argint, cu 237 kg, locul 3 fiind ocupat de poloneza Aleksandra Mierzejewska — 228 kg.

La stilul smuls, Aanei a câștigat cu 111 kg, fiind urmată de aceleași două sportive, rusoaica Pashina (Rusia), cu 102 kg, și poloneza Mierzejewska — 101 kg.

La stilul aruncat, românca a reușit să ridice 136 kg. Pe 2 s-a clasat tot rusoaica Pashina, cu 135 kg, iar locul 3 a fost ocupat de belgianca Anna Van Bellinghen, cu 128 kg.